Mrekullia e Krishtlindjes në Brazil

14/12/2016 00:00

Një familje në jug të Brazilit u bë dëshmitare e një mrekullie Krishtlindjeje. Dy zogj lindën nga vezët në pemën e Krishtilindjes në një shtëpi të Sao Paulos, pasi nëna zog ndërtoi mes degëve të zbukuruar me drita e zbukurime folenë e saj.

Edhe pse ishte frymëzuar pikërisht nga zogjtë për dekorimin e pemës këtë vit, e zonja e shtëpisë Re Braga rrëfen se nuk e kishte imagjinuar kurrë atë që do të ndodhte.

“Ishte befasuese. Nuk e prisja diçka të tillë. Ndërsa unë dekoroja pemën, zogu përgatiste folenë dhe kjo më dhuroi një kënaqësi të veçantë. Tani të tre ata po bëhen gati për t’u larguar”, tha ajo.

Familja i lë gjithmonë dyert dhe dritaret e hapura, në mënyrë që zogjtë të vijnë e të ikin kur të duan. Sipas gruas, kjo ngjarje simbolizonte më së miri mesazhin e Krishtlindjes.

“Krishtlindja simbolizon mirënjohjen për lindjen e Jezu Krishtit, paqen, kuptimin e jetës. Kjo përforcohet me atë që ndodhi në shtëpinë tonë. Jemi shumë të lumtur”.

Top Channel

Top News – Mbyllen aplikimet për hetues/ 536 persona aplikuan për të qenë pjesë e BKH
Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma