WSJ: Iran shet armë për afganët dhe Irakun

02/07/2011 18:20

Rojet iraniane të revolucionit kanë dhënë armë për aleatët e tyre në Irak dhe në Afganistan gjatë muajve të fundit.

Lajmin e ka bërë të ditur Wall Street Journal.

Furnizimi ka të bëjë me plumba eksploziv për raketahedhëse të destinuara për milicitë shiite në Irak, ndërsa talebanëve afganë u janë dorëzuar raketa, duke u dhënë atyre mundësinë për të goditur trupat amerikane nga larg.

Publikimet e WSJ janë përgënjeshtruar nga gjenerali Ahmad Vahidi, ministri iranian i Mbrojtjes.

Top Channel