Hollandë, bien akuzat për Wilders

23/06/2011 14:15

Politikani hollandez i ekstremit te djathte, Geert Wilders, eshte
shfajesuar nga akuzat e nxitjes se urrejtjes kunder myslimaneve.

Gjyqi i Wildersit, qe e krahasoi kuranin me “mein kampf”-in e Hitlerit dhe islamin me fashizmin, u konsiderua test per lirine e fjales ne nje vend tradicionalisht liberal si Hollanda. Procesi terhoqi vemendjen jo vetem prej komenteve polemizuese te Wildersit mbi islamin, por edhe per shkak te rritjes se influences se Partise se tij Islamofobe te Lirise, e cila eshte pse nuk eshte pjese e koalicionit qeveritar, me mbeshtetjen e saj e ndihmon kete te fundit te qendroje ne pushtet.

Per gjykatesin Oosten, verejtjet e politikanit kane qene shpeshhere “lenduese”, “fyese” dhe “shokuese”. Por ato jane bere ne kontekstin e debatit publik mbi multi-kulturalizmin dhe integrimin e myslimaneve, qe do te thote se nuk perbejne akt penal. Vete 47-vjecari tha per gazetaret me te dale nga salla e gjyqit, se nuk do te reshte te shprehuri haptaz mendimin e tij dhe se ishte “tmerresisht i kenaqur me kete vendim”.

“Kam folur, flas dhe do te vazhdoj ta bej kete, keshtu qe lajmi i mire eshte se tani, cdo kritike ndaj islamit ka per te qene e ligjshme. Te flasesh publikisht ne menyre kritike per islamin, eshte dicka qe neve na nevojitet, sepse islamizimi i shoqerive tona, sic e shoh une, eshte vertet problem madhor. Ky vendim i gjykates eshte nje arritje e rendesishme per lirine e fjales ne holland”, ths Wilders.

Gjykata u mbeshtet per kete rast ne nje vendim te Gjykates se Larte te Vendit, sipas te cilit deklaratat ofenduese mbi besimin fetar te dikujt nuk perbejne akt penal.

Top Channel