Strauss Kahn kundërshtoi arrestimin

17/06/2011 08:40

Ish-drejtori i përgjithshëm i FMN-së, Dominique Strauss Kahn përdori imunitetin diplomatik gjatë ndalimit të tij nga policia, më 14 maj në aeroportin JFK.

Lajmi bëhet i ditur në një raport të prokurorisë së Manhatanit, që tregon rrethanat e arrestimit.

Strauss Kahn u arrestua nën akuzën se kishte dhunuar seksualisht kamarieren e një hoteli të Nju Jorkut, ku po qendronte.

Sipas raportit, në vecanti ai u kërkoi agjentëve të policisë nëse prangat ishin të nevojshme dhe u përmendi atyre se gëzonte imunitet diplomatik.

Aktualisht Kahn, pasi dha dorëheqjen nga posti i kreut të FMN-së, ndodhet në arrest shtëpie. Ai i ka hedhur poshtë akuzat e ngritura duke deklaruar se është i pafajshëm.

Ndërkohë, avokati i tij Benjamin Brafman ka refuzuar të komentojë të dhënat e dala në dritë nga raporti i prokurorëve të Manhatanit.

Top Channel