Libi, bombardohen selitë qeveritare

06/06/2011 21:10

NATO ka bombarduar sot selinë qendrore të shërbimeve sekrete të kolonelit Muammar Gaddafi në Tripoli.

Lajmin e bën të ditur Aleanca përmes një komunikate për shtyp, në të cilën thuhet se sulmi ka qenë i koordinuar me saktësi të lartë.

“Sulmi është kryer në kuadër të fushatës për dobësimin e kapaciteteve të regjimit të Gaddafi-t, me qëllim që të mos kryejë më krime kundër popullit”, thuhet në komunikatë.

Ndërkohë, më herët gjatë ditës së sotme, NATO shkatërroi ndërtesën e Parlamentit të Libisë, po në Tripoli. Ndërtesa ishte dëmtuar nga një sulm tjetër ajror i kryer rreth tre javë më parë.

Në të njëjtin kompleks ndodhet zyra e prokurorit të përgjithshëm dhe dy ndërtesa që përdoren nga dy OJQ që kujdesen për fëmijët.

Ndërtesat e goditura sot, mes të cilave edhe selitë e radios dhe televizionit shtetëror, ndodhen rreth 2 kilometra nga sheshi Jeshil, në qendër të kryeqytetit.

Top Channel