Jeruzalem, perleshje mes palestinezeve dhe izraeliteve

16/03/2010 09:25

Ne Jeruzalemin Lindor jane shenuar perleshje mes palestinezve dhe izraeliteve duke shtuar keshtu tensione jo vetem diplomatike, sa i takon ndertimit te vendbanimeve ne kete territor si dhe hapjen e nje sinagoge te re.

Palestinezet dogjen gomat e makinave dhe leshuan gure ndaj policise izraelite, qe kunderpergjigjen me plumba gome.

Perleshje u shenuan ne disa zona; Kalandia, kampin e refugjateve Shu’fat, Adi Al Jouz,  dhe ne afersi te xhamise Al-Aksa.

Perleshjet pasojne vendimin e Izraelit per ndertimin e mbi 1600 shtepi ne Jeruzalemin Lindor, cka revoltoi jo vetem palestinezet por edhe Shtetet e Bashkuara.

Top Channel