Kina: Armet amerikane ne Tajvan kercenojne sigurine

31/01/2010 14:25

Ministri i Jashtem kinez, Yang Jiechi ka deklaruar se shitja e armatimit amerikan ne Tajvan kercenon sigurine kombetare kineze.

Ajo e Jangut eshte nderhyrja me e forte e reagimeve kineze pas lajmerimit te shitjeve te armatimeve amerikane ne Tajvan.

Ministri ka kujtuar se Kina dhe SHBA-ja kane pasur shume bisedime ne lidhje me shitjen e armeve, por Uashingtoni ka injoruar kerkesen kineze per ta ndaluar.

Top Channel