Allen, Lynch e Scorsese firmosin per Polanskin

30/09/2009 09:10

Emrat e medhenj te kinemase amerikane jane mobilizuar dhe jane vene ne krah te Roman Polanskit.

Woody Allen, David Lynch dhe Martin Scorsese kane firmosur nje peticion per lirimin e regjisorit franco-polak, i arrestuar ne Zvicer pasi akuzohet per perdhunimin e nje 13-vjecareje ne Hollywood, ne 1997.

Mes firmetareve jane edhe Michael Mann, Win Wenders, Pedro Almodovar, Claude Lelouch, Monica Bellucci, Ettore Scola, Marco Bellocchio, Giuseppe Tornatore, Paolo Sorrentino, Michele Placido, Costa-Gavras e Wong Kar-Wai

Polanski, 76 vjec, i cili ka patur nacionalitet francez e polak, u arrestua te shtunen ne Zvicer ku ndodhej per te terhequr nje cmim per karrieren.

Top Channel