Duran Duran dhe Scorpions, kenge per ngrohjen globale

15/09/2009 17:20

Banda britanike e muzikes rock, Duran Duran, grupi gjerman Scorpions dhe 55 personazhe te tjere te njohur ne boten e artit jane bashkuar per te kenduar nje kenge per te sensibilizuar boten rreth rrezikut qe i kanoset Tokes nga ngrohja globale.

Kjo kenge do jete pjese e nje fushate masive ne mediat me te medha boterore ne kuader te samitit te Forumit Global Humanitar qe do mbahet ne Gjeneve te Zvicres. Kenga qe titullohet “Beds’r Burning” do prezantohet ne 1 tetor ne Paris dhe mund te shkarkohet falas ne internet.

“Nese nuk ndalet menjehere emetimi i gazrave serre ne atmosfere, ngrohja globale do jete me evidente ne 40-50 vitet e ardhshme”, shprehet drejtori i Forumit, Walter Fust ne nje deklarate nga Gjeneva. Kenga ne fjale ka si qellim te ushtroje presion mbi lideret boterore per te arritur nje marreveshje te perbashket ne konferencen per Klimen qe do mbahet ne Kopenhagen ne muajin dhjetor.

Ne kenge marrin pjese edhe emra te tjere te njohur si aktorja franceze Marion Cotillard, ylli senegalez Youssou N’dour, kengetari irlandez Bob Geldorf, kengetarja kineze Khalil Fong dhe i nominuari per cmimin Nobel per Paqe, kryepeshkopi i Afrikes se Jugut, Desmond Tutu.

Top Channel