Britani, fajtore per terrorizem tre arabe

07/09/2009 16:50

Tre persona jane shpallur fajtore nga nje gjykate britanike, nen akuzen e organizimit te planeve terroriste, me qellim hedhjen ne ere te nje avioni gjate udhetimit mbi oqeanin Atlantik.

Juria shpalli fajtor 28 vjecarin Abdulla Ahmed Ali per komplot dhe per ndertimin e bombave artizanale, te cilat do te dukeshin si pije freskuese dhe do te perdoreshin per te hedhur ne ere avionin.

Bashke me te u denuan edhe Tanvir Hussain, po 28 vjec dhe Asad Sarwar, 29, te cilet u shpallen pergjegjes per te njejtat akuza.

Vendimi i sotem vjen pas hetimit me te gjate per terrorizem te kryer ndonjehere ne Britanine e Madhe.

Tre personat u arrestuan ne vitin 2006 ne aeroport, teksa transportonin lende te lengshme te cilat do te sherbenin me pas si eksploziv per te hedhur ne ere avionin qe do te udhetonte drejt Shteteve te Bashkuara.

Top Channel