Qipro, shtyhen negociatat per riunifikimin

02/09/2009 18:10

Eshte shtyre rinisja e negociatave direkte per riunifikimin e Qipros, e parashikuar per neser.

Lajmin e ben te ditur agjencia lokale “CNA”, e cila sakteson se edhe nje pelegrinazh greko-qipriot qe do te zhvillohej ne pjesen veriore te ishullit, qe ndodhet nen pushtimin ushtarak turk, eshte anuluar per shkaqe te panjohura.

Negociatat mes presidentit qipriot Dimitris Christofias dhe liderit turko-qipriot Mehmet Ali Talat ishin nderprere me 6 gusht per shkak te pushimeve verore, nderkohe qe seanca qe do te shenonte rifillimin e tyre ishte parashikuar per neser.

Top Channel