Sulmet ne Afganistan, SHBA rishikojne strategjite

11/05/2009 11:15

Shtetet e Bashkuara vendosin te rishikojne strategjine e sulmeve ajrore sporadike ne Afganistan.

Kreu i komandes ushtarake amerikane, gjenerali David Pitreas tha se ka caktuar nje gjeneral brigade per te kryer nje hetim mbi sulmet. Zyrtaret afgane thone se gjate ofensives amerikane me te fundit u vrane mese 100 civile. Sipas komandantit, forcat amerikane duhej te siguroheshin per veprimet e tyre taktike.

Gjenerali Pitreas po i pergjigjej nje thirrjeje te presidentit afgan, Hamid Karzai per te ndaluar sulmet qe ai tha se po vrisnin civilet dhe demtonin luften kunder terrorizmit.

Top Channel