Obama takohet me Peres

06/05/2009 02:35

Presidenti amerikan, Barak Obama, eshte takuar me homologun e tij izraelit, Shimon Peres, ne Shtepine e Bardhe.

“Izraeli eshte i gatshem te bisedoje me Sirine dhe palestinezet”, eshte shprehur Peres.

Ne kundershtim me deklaratat e djeshme, lideri izraelit theksoi se vendi i tij nuk eshte kunder hapjes diplomatike te administrates amerikane ne lidhje me Iranin.

Ne nje fjalim para 6 mije vetave, Peres deklaroi dje se Izraeli ishte i pakenaqur me politiken e SHBA-se ne lidhje me Teheranin.

Top Channel