Bukuritë e Butanit! Imazhe mahnitëse zbulojnë malet frymëzuese të vendit, luginat e harlisura dhe qytete të lashta

06/05/2019 10:04

Butani krenohet si një nga vendet më të lumtura në botë. Dhe pasi të kënaqni sytë mbi këto imazhe mahnitëse do të shikoni se pse kjo është një rastësi.

Një vend pa dalje në det, në Himalajet lindore, është shtëpia e një përzierje të mahnitshme të peizazhit që të lë pa frymë, nga luginat e hapura deri në majat me lartësi dërrmuese dhe arkitekturën e lashtë budiste.

Është i njohur për qasjen më të rrezikshme në botë, me majat e larta nga çdo anë dhe me erërat e egra që fshikullojnë përmes luginës së pjerrët. Për një fluturim pak të trazuar nëpër njërën nga vendet më interesante në botë, e cila ishte praktikisht e mbyllur në botën e jashtme deri në fillim të viteve 1970. Në galerinë e më poshtme do të shihni disa nga pamjet e shquara.

FOTO GALERI
1/24

Top Channel