Penalltitë fatale për Chelsean, Manchester City fiton Carabao Cup për të dytin vit radhazi

24/02/2019 20:31

Manchester City fiton për herë të dytë radhazi Carabao Cup, pasi arriti të mposhtë Chelsean me ndihmën e penalltive, në finalen e luajtur në “Wembley”.

Vetëm pak ditë pas sfidës së kampionatit, kur Manchester City “dërrmoi keq” Chelsean, duke e mposhtur me rezultatin 6-0, të dy skuadrat u përballën sot në për të diskutuar trofeun e Carabao Cup.

Sfida këtë herë ishte e luftuar shumë nga të dy skuadrat, por në të vërtetë munguan rastet e pastra të shënimit, ndaj edhe 90 minutat e kohës së rregullt plus 30 minutat shtesë, përfunduan me rrjeta të paprekura.

Në ekzekutimin e penaltive fati ishte në krah të Cityt, që arriti të konvertojë në gol 4 prej tyre, duke humbur vetëm një me anë të Leroy Sane.

Nga ana tjetër, Chelsea shënoi vetëm 3 nga 5 penalltitë dhe Jorginho e David Luiz ishin ata që gabuan përballë portierit Ederson.

E nëse Manchester City fiton trofeun e parë sezonal, Maurizio Sarri humb edhe një tjetër mundësi për të fituar diçka më Chelsean këtë sezon, teksa tashmë gara e vetme për trofe, ka mbetur në Europa league.