Ndarja nga jeta e Ismail Kadaresë, reagon Pandeli Majko: Nuk ishte një shqiptar i zakonshëm! Humbja e tij do të jetë përtej njerëzores

01/07/2024 09:36

Ndarja nga jeta e të madhit Ismail Kadare ka sjellë trishtim këtë të hënë.

Në një reagim në rrjetet sociale socialisti Pandeli Majko shkruan se humbja dhe mungesa e tij do të jenë përtej njerëzores!

“Ismail Kadare ka ndërruar jetë!  Kadare nuk ishte një shqiptar i zakonshëm! Ai ishte një shkrimtar dhe poet të cilin arti dhe gjenialiteti i tij e bëri historian dhe filozof të dorës së parë për popullin e tij dhe shqiptarinë!

Pishtari i artit të Kadaresë ndriçoi rrugën e kombit shqiptar drejt Perëndimit!

Për shumë arsye humbja e Kadaresë dhe mungesa e tij do të jetë përtej njerëzores! Lamtumirë mësues!”, shkruan Majko.

 

 

Top Channel