Muza Competition/ 10 finalistët paraqitën koleksionet unike nga të gjitha trevat shqipfolëse

21/06/2024 16:39

Pas suksesit të dy edicioneve, Muza Competition, realizoi mbrëmjen e së enjtes eventin final të edicionit të saj të tretë, me organizimin e Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon dhe kujdesin e veçantë të kryetari të Bashkisë.

Këtë vit, 10 finalistët e Muza Competition paraqitën koleksionet e tyre unike, duke përfshirë elemente etnografike nga të gjitha qytetet shqipfolëse të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Juria e këtij edicioni përzgjodhi Eljesa Salla si fituese e çmimit të parë me koleksionin “Endje në traditë”, e cila fitoi çmimin e madh prej 20,000 EUR.

Alejna Qypi ishte fituesja e çmimit të dytë me vlerë 10.000 për koleksionin e saj “Rikthim në shtëpi”, ndërsa Kejsi Ceko me koleksionin me titull “Udhëtim me veshje popullore në trevat shqiptare” fitoi çmimin e tretë me vlerë 5,000 euro.

Juria e këtij kompeticioni përbëhej nga Rudina Magjistari, Fadil Berisha, Emina Cunmulaj, Afërdita Onuzi, Valdrin Sahiti, Enada At’Nikolla dhe Helidon Haliti.

Këtë vit ju bashkuan natës finale, si të ftuar special të këtij edicioni, stilistja me famë botërore Nicole Miller dhe balerini i mirënjohur shqiptar Tony Devolani.

Të dielën, më 21 korrik, në orën 21:00 Muza Competition, do të transmetohet në ekranin e Top Channel, si partner mediatik i këtij eventi.

Top Channel