Shuhet ati shpirtëror i arbëreshëve, kleriku At Anton Belushi ndahet nga jeta në moshën 90-vjeçare

20/06/2024 19:58

At Antonio Belushi është ndarë sot nga jeta në moshën 90-vjeçare.

I njohur ndryshe si “ati shpirtëror i arbëreshëve”, Antonio Belushi vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë teksa lajmi u prit me hidhërim nga komuniteti arbëresh në Itali.

I arsimuar për klerik, ai ruajti vlerat e komunitetit shqiptar, historinë e zakonit dhe i kushtoi qenien e tij arbëreshëve, me veprimtari humanitare për Shqipërinë, por edhe një zë i fortë edhe për Kosovën. Gjithashtu, Belushi do të mbahet mend si autor i 25 veprave shkencore mbi kulturën dhe etnografinë arbëreshe.

Top Channel