Koncerti “Ramë Lahaj & Friends”/ Tenori dhe të ftuarit specialë dhuruan një mbrëmje magjike në Shkodër

09/06/2024 15:15

Në piken turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit me famë botërore, Ramë Lahaj, i dhuroi një mbrëmje të veçantë shkodraneve.

Përkrah artistit shqiptarë, koncerti “Rame Lahaj & friends” ngjiti në skenë edhe mysafirët special Alessandro Safina dhe Adhurim Grezda të cilët përformuan së bashku kryeveprat e muzikës shqiptare dhe ato botërore

Është hera e parë që vij këtu dhe vendi është i bukur. Publiku ishte fantastik. Jam shumë i lumtur. Këto dite isha në Shkodër dhe jam ndjerë shumë mirë, përtej pritshmërive që kisha. Do të kthehem serish, tashmë për pushime. Me Ramen është hera e dytë që bashkëpunojmë është një artist dhe një njeri i mrekullueshëm”, tha Alessandro Safina, tenor nga Italia.

Kjo mbrëmje artistësh, riktheu në qytetin e saj,  pas 35 vitesh edhe dirigjenten shkodrane Elda Laro, sot dirigjente në operën e Berlinit.

Koncerti që bëri bashkë artdashës shkodranë dhe miq të ftuar nga e gjithë Shqipëria dhe Kosova, u realizua nga Bashkia e Shkodrës, Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit si dhe nga Fondi Shqiptarë i Zhvillimit.

Top Channel