VIDEO/ “Ai që i braktisi, le t’i sjellë në shtëpi”, protesta masive kundër Netanyahut në Izrael! Kërkohet lirimi i pengjeve dhe zgjedhje të reja

21/04/2024 15:59
Protestuesit në Izrael

Mijëra njerëz në Izrael kanë dalë dikur në rrugë për të kërkuar lirimin e menjëhershëm të të gjithë pengjeve të mbajtura në Gaza dhe zgjedhje të reja.

Në një tubim masiv në Tel Aviv të shtunën në mbrëmje, njerëzit kërkuan me zë të lartë lirimin e menjëhershëm të të gjithë njerëzve të rrëmbyer nga Izraeli në rajonin bregdetar palestinez, si dhe zgjedhje të reja.

“Ai që i braktisi ata duhet t’i sjellë në shtëpi,” thërriste turma, duke aluduar për kryeministrin Benjamin Netanyahu, të cilin shumë izraelitë e akuzojnë për dështim kolosal përballë masakrës së Hamasit më 7 tetor.

Të afërmit e të rrëmbyerve akuzojnë qeverinë izraelite se nuk ka interes serioz për arritjen e një marrëveshjeje me organizatën islamike palestineze Hamas.

Izraeli dhe Hamasi kanë negociuar në mënyrë të tërthortë për muaj të tërë për një armëpushim dhe lirimin e pengjeve të tjera që u rrëmbyen më 7 tetor. Aktualisht nuk ka ndonjë përparim në horizont.

Mijëra protestuan në qytetet bregdetare të Tel Aviv dhe Haifa të shtunën në mbrëmje dhe qindra në qytetin e Beershevës. Më shumë se një mijë njerëz thuhet gjithashtu se u mblodhën në Cezare pranë një vile private që i përkiste Netanyahut. Mitingje pati edhe në qytete të tjera izraelite.

Deri pak javë më parë, Izraeli kishte supozuar se pak më pak se 100 nga 130 pengjet e mbetura ishin ende gjallë. Megjithatë, tani ka frikë se shumë prej tyre mund të kenë vdekur.

Top Channel