Ekspertët: Ushqimet ultra të përpunuara rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Cilat janë ato dhe si mund t’i shmangni?

28/08/2023 17:46

Ushqimet ultra të përpunuara (UPF) mund të rrisin rrezikun e presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës, sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru, kanë zbuluar dy studime të reja.

Një nga prezantimet në Shoqatën Evropiane të Kardiologjisë në Amsterdam sugjeron se konsumimi i ushqimeve si drithërat e mëngjesit, pijet me gaz dhe ushqimi i shpejtë mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare me pothuajse 25%.

Ushqimet ultra të përpunuara përgjithësisht përkufizohen si ato që zakonisht kanë pesë ose më shumë përbërës dhe përfshijnë aditivë dhe përbërës që zakonisht nuk përdoren në gatimet e shtëpisë.

Çfarë thonë studimet?

Një ekip studiuesish nga Universiteti i Sidneit studiuan se si rritja e konsumit të UPF preku më shumë se 10,000 gra të moshës së mesme gjatë 15 viteve të fundit.

Ata zbuluan se ata me përqindjen më të lartë të UPF në dietën e tyre kishin 39% më shumë gjasa për të zhvilluar presion të lartë të gjakut sesa ata me më të ulëtin, raportoi The Guardian.

Studimi i dytë, nga studiues në Universitetin e Katërt Ushtarak Mjekësor të Kinës, zbuloi se ata që hanin më shumë UPF kishin pothuajse 25% më shumë gjasa të vuanin nga një atak në zemër apo goditje në tru.

Rritja e marrjes së UPF me vetëm 10% bëri që rreziku i sëmundjeve të zemrës të rritet ndjeshëm, shtuan ata.

Ata me më pak se 15% të UPF në dietën e tyre kishin më pak gjasa të vuanin nga probleme mjekësore të lidhura me zemrën.

Ndërsa studiuesit thanë se kishte një “lidhje jo-lineare midis konsumit të UPF dhe rasteve kardiovaskulare”, ata shtuan: “Konsumimi i rëndë i UPF ishte i lidhur ndjeshëm dhe pozitivisht me rritjen e rrezikut të ngjarjeve kardiovaskulare”.

Çfarë janë UPF-të?

Është vlerësuar se më shumë se gjysma e dietave britanike përbëhen nga ushqime ultra të përpunuara – artikuj që kanë kaluar nëpër një sërë procesesh industriale dhe mund të përmbajnë konservues.

Sipas Fondacionit Britanik të Zemrës, ato shpesh përmbajnë nivele të larta të yndyrave të ngopura, kripës dhe sheqerit.

Kjo do të thotë se ka “më pak hapësirë ​​në dietat tona për ushqime më ushqyese”, thotë BHF.

Ushqimet ultra të përpunuara përfshijnë: pije me gaz, çokollatë dhe ëmbëlsira, hot dog, salcice, hamburger, qofte, supë dhe petë të çastit, ushqime të gatshme, etj.

Disa UPF në dukje ‘natyrore’

Shumica e bukës ose simiteve në supermarket, drithëra, kos frutash dhe produkte të gatshme për t’u ngrohur. Ashtu si byrekët dhe picat e përgatitura paraprakisht, ato mund të duken të gjitha mjaft të padëmshme kur i shihni në raftin e supermarketit, por në fakt ato kualifikohen si ultra të përpunuara.

Kjo për shkak se ato mund të përmbajnë përbërës shtesë të shtuar gjatë prodhimit, të tilla si emulsifikues, ëmbëlsues dhe ngjyra dhe shije artificiale.

Ushqimet e përpunuara: Kanë tendencë të jenë produkte me disa përbërës shtesë – zakonisht bëhen duke shtuar gjëra të tilla si sheqer, vaj dhe kripë në ushqimin e papërpunuar. Ato përfshijnë: fruta dhe perime të konservuara, arra dhe fara të kripura ose me sheqer, mish të kripur, të pjekur ose të tymosur, peshk të konservuar, fruta në shurup, djathë dhe bukë të punuar me dorë.

Ushqime të papërpunuara ose të përpunuara minimalisht: fruta, perime, oriz, fara, makarona, vezë, mish i freskët, peshk dhe qumësht.

Si të ushqehemi shëndetshëm

Mënyra më e mirë për të marrë ushqimin tuaj është nëpërmjet ushqimit të freskët, të papërpunuar, të gatuar nga e para.

Një dietë mesdhetare shpesh cilësohet si e shëndetshme. Rekomandohet nga Fondacioni Britanik i Zemrës sepse përmban shumë “ushqime minimale ose të papërpunuara si fruta, perime, peshk, arra dhe fara, fasule, thjerrëza dhe drithëra integrale”, tha dietologia Victoria Taylor.

Top Channel