Një video e një peshkaqeni duke notuar rastësisht mes plazhistëve në plazhin e Navarrës u bë viral. 

Skena, çuditërisht, nuk dukej aspak siç mund të pritej pasi njerëzit mund të shihen duke dalë nga uji, por shumë prej tyre duken të pafrikësuar. Dhe shumë të tjerë madje ndaluan dhe u kthyen për të parë peshkaqenin që vazhdonte të notonte.

Të tjerë mund të dëgjohen duke bërë thirrje që njerëzit të dalin nga uji, por jo të panikosur ashtu siç prisni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CNN (@cnn)

Shumë përdorues të rrjeteve sociale bënë vërejtje se mund të gjenden peshkaqenë përreth këtij plazhi dhe u kërkuan të tjerëve që të mos notojnë shumë afër. Disa folën për rëndësinë e të mos ikni shpejt nga peshkaqenët dhe t’i mbani sytë gjithmonë tek ata. Të tjerë bënë komente më të buta si “Unë mund të qëndroj në verandë për të parë një tornado, por nuk do të qëndroj në oqean për të parë një peshkaqen”.

Cristy Cox, e cila shpërndau videon, tha se peshkaqeni thjesht po ndiqte peshkun, por u kërkoi plazhistëve që t’i kushtonin vëmendje mjedisit të tyre.

“Gjithçka ndodhi kaq shpejt! Një delfin në të vërtetë ishte krah për krah me peshkaqenin në fillim dhe më pas u zhduk”, tha Cox. “Peshkaqeni thjesht po përpiqej të ushqehej siç pritej dhe sapo kaloi nga notarët. Të gjithë mbetën të shtangur teksa lëvizte në plazh duke ndjekur peshkun. Ne të gjithë duhet të kujtojmë se kjo është e natyrshme dhe ne jemi në shtëpinë e tyre, ndaj qëndroni vigjilentë!”

Drejtori i Sigurisë së Plazhit, Austin Turnbill, konfirmoi se një peshkaqen ishte parë në plazhin e Navarre dhe tha se zakonisht nuk ka asnjë arsye për alarm kur ata dallohen.

“Ka peshkaqenë në Gji, kudo. Ne shohim peshkaqenë pothuajse çdo ditë dhe nuk ka asgjë për t’u alarmuar në 99.9% të rasteve, “tha Turnbill.

Kur peshkaqenët veprojnë në mënyrë agresive, zakonisht ndërsa ndjekin peshqit e mëdhenj të gjahut, Turnbill thotë se ata do të pastrojnë me qetësi ujin dhe do t’u japin peshkaqenë hapësirë ​​për të bërë biznesin e tyre.

Top Channel