Aktori Robert Blake, karriera e së cilit u la në hije pas dënimit për vrasje, vdes në moshën 89-vjeçare

10/03/2023 13:06

Ai njihej si heroi titullar i serialit detektiv televiziv të viteve 1970 Baretta dhe luajti në filmin e vitit 1997 Lost Highway, por karriera e tij pati vështirësi pas vrasjes fatale të gruas së tij në vitin 2001.

Ai u akuzua për vrasjen e saj dhe u shpall i pafajshëm, por më vonë u shpall përgjegjës për vdekjen e saj në gjykatën civile.

Një deklaratë e lëshuar nga mbesa e tij, Noreen Austin, të enjten tha se ai kishte vdekur nga sëmundjet e zemrës.

Me një karrierë që filloi në fund të viteve 1930, ai luajti në filmin klasik The Treasure of the Sierra Madre dhe si vrasësi Perry Smith në një adaptim të vitit 1967 të romanit të Truman Capote-së In Cold Blood. Ai gjithashtu pati një rol në serialin NBC Hell Town dhe u nominua për një Emmy për filmin e krijuar për TV të CBS, Dita e Gjykimit: The John List Story.

Dikur konsiderohej ndër aktorët më të mëdhenj të brezit të tij, karriera e tij nuk u rikuperua kurrë pas arrestimit.

Gruaja e Blake, Bonny Lee Bakley, ishte e vetme në makinën e aktorit në lagjen Studio City të Los Anxhelosit kur u qëllua. Aktori i tha policisë se e kishte lënë vetëm për t’u kthyer në restorantin italian ku sapo kishin darkuar për të marrë një armë që kishte lënë pas dhe e gjeti të vdekur. Katër vjet pas vdekjes së saj, një juri në LA e shpalli atë të pafajshëm për vrasjen e saj.

Ai pati katër fëmijë gjatë jetës së tij dhe ishte i martuar me aktoren Sondra Kerr për 22 vjet përpara divorcit të tyre në 1983. Në vitin 2017 ai u martua me shoqen e vjetër Pamela Hudak, por ata u divorcuan dy vjet më vonë.

Top Channel