10 nga veshjet më të mira të artistëve në historinë e Oscars

09/03/2023 17:29

Audrey Hepburn në Givenchy, Nicole Kidman në Dior, Halle Berry në Elie Saab.

Këtu janë 13 dukjet më të mira të artistëve nga historia e tapetit të kuq të Oscars:

Pantallona të shkurtra kamo të Pharrell Williams

Shumica kanë shumë frikë të veshin pantallona të shkurtra në zyrë, e lëre më tapetin e kuq më magjepsës të Hollivudit. Por Pharrell Williams e bëri. Ai e kompletoi look-un me një palë Doc Martins, një gjerdan diamanti që mban emrin e tij dhe çorape të bardha si këmisha e tij.

Fustani i Billy Porter

Xhaketë prej kadifeje? Këmishë e bardhë? Nga beli lart, Billy Porter ishte një foto e formalitetit me kravata të zeza, dhe papioni i ekzagjeruar ishin të vetmet nuanca delikate të shkëlqimit. Megjithatë, nga beli e poshtë, fustani i tij i dizajnuar nga Christian Siriano ishte ndër deklaratat më radikale të modës të bëra ndonjëherë në Oscar.

Gëzofi i Isaac Hayes

Prerjet e leshit, pantallonat e ndezura dhe ngjyrat pastel të veshjeve të fillimit të viteve 1970 rrallë e gjenin rrugën e tyre në tapetin e kuq të epokës së “Academy Awards”. Issaac Hayes ishte ndër përjashtimet.

Prerja klasike e Michael Caine

Do të ishte gabim të mos përfshihej të paktën një veshje konvencionale me kravata të zeza në këtë listë.  Si gjithmonë, papioni i madh me flutur dhe syzet me buzë të gjera ilustronin pse Caine ka qenë prej kohësh një ikonë e stilit britanik.

Kapelet e Spike Lee dhe Mahershala Ali

2019-ta na dha dy nga shembujt më të mirë njëherësh, teksa regjisori Spike Lee dhe aktori Mahershala Ali pozuan së bashku me çmimet e tyre përkatësisht për “BlacKkKlansman” dhe “Green Book”.

Princi i purpurt

Këngëtari i “Purple Rain” nuk zhgënjeu në vitin 2005, kur prezantoi çmimin për Këngën më të Mirë me një xhaketë të papërlyer prej kadifeje – sigurisht në nuancën e tij të njohur. Ai e kompletoi look-un me një palë pantallona me të gjera të gjata.

Tapeti i kuq i Simu Liu i kuq

Një kostum me ngjyrë është një mënyrë e thjeshtë por efektive për t’u dalluar nga turma – edhe nëse, në rastin e aktorit Simu Liu, ngjyra përputhet pothuajse në mënyrë të përsosur me vetë tapetin e kuq.

Shapkat e arta të Questlove

Nëse keni guximin të vishni Crocs në Oscar – ose ndonjë tapet të kuq, për këtë çështje – atëherë të paktën bëjini ato të arta.

Eleganca e Robert Downey Jr

Në një epokë kur media filloi t’i kushtonte vëmendje jo vetëm asaj që kishe veshur, por kujt kishe veshur, Robert Downey Jr. iu drejtua stilistit të modës Richard Tyler për këtë pamje elegante në 1993.

Rreziku i Jared Letos shpërblehet

Xhaketat e bardha janë një rrezik – dhe jo vetëm për shkak të njollave (megjithëse çmimet Oscar nuk shërbejnë në të vërtetë ushqim). Por përpjekja e Jared Letos në 2014, e projektuar nga Saint Laurent, goditi në mënyrë të përsosur.

Top Channel