Covid19/ Ministria e Shëndetësisë: 12 qytetarë të infektuar dhe 35 të shëruar në 24 orët e fundit

13/01/2023 17:10

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar në lidhje me të dhënat e fundit ,mbi Covid19 në vend, ku pas 461 testimeve kanë rezultuar të infektuar 12 qytetarë ndërsa nuk ka pasur asnjë humbje jete.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po merr trajtim 1 pacient. Janë 216 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Janë shëruar 35 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,241 që nga fillimi i epidemisë.

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 461 testime, 12 qytetarë të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 35 të shëruar në 24 orët e fundit

13 Janar 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 461 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 12 qytetarë, në Bashkitë:

Nga 3 qytetarë në Tiranë, Lushnje, nga 2 qytetarë në Fier, Vlorë, Sarandë.

Janë 216 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 1 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 35 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,241 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 13 Janar 2023)

Raste të reja ditore 12
Të shëruar në 24 orë 35
Të shtruar në spitale 1
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 461

Testime totale 2,024,641
Raste pozitive 333,053
Raste të shëruara 329,241
Raste Aktive 216
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 146
Fier 28
Vlorë 19
Berat. 6
Shkodër 6
Gjirokastër. 3
Durrës. 3
Lezhë. 2
Dibër. 2
Elbasan. 1

Top Channel