Greva e ambulancave/ Bari britanik ‘paguan taksinë drejt spitalit në rast ataku kardiak’ prej hamburgerave me 8,000-kalori në ofertë (fotot)

22/12/2022 16:43

Greva kombëtare e mjekëve të ambulancave në Britani ka bërë që bizneset “të përshtaten” në mënyra të ndryshme për problemet e papritura shëndetësore, sidomos ato me abuzimin e ushqimit dhe të pijeve.

Kështu një bar në veri të Britanisë thotë se ofron të paguajë taksinë drejt spitalit në rast se klientët e tij pësojnë atak kardiak pasi konsumojnë ofertën speciale ‘Parmo Kebab Sandwich’ me 8,000-kalori, gjatë kohës së grevës më të madhe të ambulancave në vend në 30 vitet e fundit, shkruan me ironi e përditshmja satirike vendase DailyStar.

Bari George Pub & Grill në qytezën Stockton-on-Tees, po reklamojnë sanduiçin e tyre gjigant me copa mishi dhe djathi të skuqur, të shoqëruar me patate të skuqura dhe salcë te murrme.

Produkti i njohur për ‘bllokimin e arterieve të gjakut’ kushton 23.95 paundë dhe përmban rreth katër herë më shumë se sasia e rekomanduar e kalorive që është rreth 2,000 për femrat.

Pronari i restorantit Craig Harker, tha: “Vetëm rreth 100 e kanë provuar dhe shumë pak kanë mbijetuar. Arsyeja që kemi bërë ofertën e taksisë drejt spitalit eshte pasi të gjithë duket sikur janë në gjendje kome pasi e kanë konsumuar”.

“Nganjëherë shqetësohem për ta pasi i shikoj të shtrirë duke djersitur dhe mendoj ‘Këtë duhet ta coj në spital’”.

Pronari mendon më tej duke thënë me shaka se dihet të trajnojë stafin e tij për të përdorur defibrilatorët e zemrës.

Në një postim në Facebook për gostinë e ofruar thuhet: “Nëse ndonjëri pëson diçka duke ngrënë këtë ne ju paguajmë taksinë për të spital”, duke iu referuar shtimit të pashpjegueshëm të numrit të atakëve kardiakë dhe vdekjeve të papritura dy-tre vitet e fundit.

Një komentues shkruante: “Këtë porosinë e hëngrëm dy vetë sepse dikush para meje dështoi totalisht. Është për njerëzit e shpellave, që kanë sytë më të mëdhenj se barkun”.

FOTO GALERI
2/3
Bari George Pub & Grill në qytezën Stockton-on-Tees, po reklamojnë sanduiçin e tyre gjigant me copa mishi dhe djathi të skuqur

Top Channel