Kanye West presidenti i ardhshëm i SHBA-ve?! Reperi planifikon të kandidojë në zgjedhjet e vitit 2024

22/11/2022 11:41

Kanye West ka thënë së fundmi se po planifikon një kandidim presidencial në vitin 2024 dhe për këtë ka angazhuar provokatorin e ekstremit të djathtë Milo Yiannopoulos në një video të postuar në Twitter.

Videoja, në të cilën West thotë se Yiannopoulos po punon në fushatën e tij, vjen pasi llogaria e reperit në Twitter u rikthye pasi ai u ndalua nga aplikacioni pas komenteve antisemitike që ai bëri muajin e kaluar.

West dhe Yiannopoulos kanë një përvojë të përbashkët për komentet të tmerrshme në media sociale dhe kanë marrë reagime të shumta nga publiku. Ky i fundit, i cili u ndalua nga përdorimi i Twitter, ishte zhdukur nga syri i publikut që nga viti 2017, kur bëri komente që supozohej se mbrojnë pedofilinë, duke deklaruar se seksi mes 13-vjeçarëve dhe burrave më të vjetër mund të jetë “pohues i jetës”.

Më 4 korrik 2020, Kanye West njoftoi nisjen e fushatës së tij të gjatë presidenciale nën moton “Birthday Party”. Pasi u regjistrua me vonesë për partinë, duke bërë vetëm një paraqitje të madhe në fushatë me dy reklama video të minutës së fundit, ai hyri në fletën e votimit vetëm në 12 shtete, duke marrë 70,000 vota gjithsej.

Pavarësisht se kohët e fundit pretendoi se do të qëndronte i qetë dhe do të shkëputej nga gjithçka për 30 ditë, West vazhdon ta fusë veten në telashe me çdo fjalë që thotë. Reperi ka marrë sërish vëmendjen për komentet dhe akuzat e tij të rënda. Ai pretendon se LeBron James, Jay-Z dhe Beyonce janë ndër të famshëm të ndryshëm të “kontrolluar” nga fuqitë e mëdha.  West, 45 vjeç, ishte duke iu përgjigjur pyetjeve të një paparaci nga brenda një automjeti kur ai u përfol duke shpjeguar pse nuk mund të kontrollohet.

Top Channel