Vizita e ekipit të OKB-së në termocentralin bërthamor të Zaporizhias do të zgjasë disa ditë

31/08/2022 17:28

Ekipi nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së ka mbërritur në qytetin e Zaporizhias në Ukrainë.

Ekspertët nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike kanë mbërritur në qytetin e kontrolluar nga ukrainas, përpara vizitës së planifikuar në centralin bërthamor Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia, sipas zëdhënësit të IAEA, Fredrik Dahl.

Delegacioni i IAEA mund të qëndrojë në qytet gjatë natës përpara se të përpiqet të vizitojë objektin në qytetin Enerhodar të enjten, sipas Reuters.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike po planifikon një mision të përhershëm në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhias, u tha gazetarëve në Kiev herët të mërkurën drejtori i përgjithshëm, Rafael Grossi.

Ai komentoi përpara se 14 anëtarët e ekipit të tij të niseshin për në qytetin e Zaporizhias. Ata kanë mbërritur tani dhe pritet të përpiqen të vizitojnë fabrikën nesër.

I pyetur nëse ishte plani i tij për të krijuar një mision të përhershëm atje, Grossi tha: “Po, ne do të bëjmë pikërisht këtë.”

Nuk është e qartë se në çfarë kushtesh personeli i IAEA do të ndërhyjë në objektin e pushtuar nga forcat ruse.

Si ukrainasit ashtu edhe rusët kanë akuzuar njëri-tjetrin për bombardimet në qytet.

Çfarë thotë Rusia: Një diplomat i lartë rus tha se Moska e “mirëpret” planin për misionin në fabrikë.

Mikhail Ulyanov, përfaqësuesi i Rusisë në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, shkroi në Telegram: “Drejtori i Përgjithshëm i IAEA, z. Rafael Mariano Grossi konfirmoi sot planet e tij për të vendosur praninë e përhershme të specialistëve të Agjencisë në ZNPP (centrali bërthamor Zaporizhzhia). Rusia e mirëpret këtë”. 

Inspektorët nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së do të vizitojnë termocentralin Zaporizhzhia për “disa ditë”, u tha gazetarëve kreu i delegacionit.

“Misioni do të zgjasë disa ditë, dhe nëse ne jemi në gjendje të krijojmë një prani të përhershme ose një prani të vazhdueshme … atëherë ai do të zgjatet. Por KJO do të zgjasë disa ditë”, tha Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi.

Grossi e përshkroi  këtë si një “mision teknik” që “kërkon të parandalojë një aksident bërthamor”.

Më herët të mërkurën, kreu i administratës lokale të emëruar nga Rusia në fabrikë i tha agjencisë së lajmeve Interfax se ekipi pritet “të shohë punën e stacionit brenda një dite “.

Top Channel