​Bayerni ka shitur 3.2 milionë fanella gjatë vitit 2021, ja renditja e klubeve në këtë aspekt

26/01/2022 21:20

Gjiganti gjerman Bayern Munih është skuadra që ka shitur më së shumti fanella gjatë vitit 2021.

Rezultatet janë llogaritur nga “Euromerica Sport Marketing”, të cilët janë të certifikuar nga FIFA, dhe ata zbuluan se Bayern Munich shiti 3.2 milionë fanella vitin e kaluar në kontinent, më shumë se çdo klub tjetër futbolli.

Real Madridi doli në vendin e dytë, me 3 milionë fanella, i ndjekur nga Liverpooli me 2.4 milionë dhe Manchester United me 1.95 milionë.

Juventusi është skuadra e vetme italiane në top 10, duke u renditur në vendin e pestë pas shitjes së 1.42 milionë fanellave.

“Zonja e Vjetër” ka mposhtur Barcelonën në vendin e gjashtë, me 1.34 milionë, pastaj fituesi i Ligës së Kampionëve, Chelsea shiti 1.31 milionë dhe Borussia Dortmundi me 1.18 milionë.

Paris Saint-Germain pa dyshim shënoi një rritje me ardhjen e Lionel Messit, por megjithatë shiti vetëm 1.18 milionë fanella dhe Manchester City zhvendosi ka shitur 1.087 milionë.

Me kufizimet e stadiumeve gjatë pandemisë, shitja e fanellave

Top Channel