Iran/ Sulmi masiv kibernetik prish stacionet e karburanteve

27/10/2021 08:10

Një sulm kibernetik goditi sistemin online të shpërndarjes së benzinës në Iran, duke prekur stacionet e karburantit në të gjithë vendin. Televizioni shtetëror dhe një burim pranë aparatit të sigurisë së vendit thanë të martën se origjina e hakmarrjes ishte nën hetim.

Mijëra pompa benzine dolën jashtë linje, por pas disa orësh, disa pika karburanti në të gjithë vendin rifilluan ofrimin e shërbimeve, por offline dhe me tarifë të hapur që është dyfishi i tarifës së subvencionuar që ofrohet përmes “kartave inteligjente të karburantit” të racionalizuar.

Zyrtarët thanë se të gjitha stacionet e benzinës do të kthehen në normalitet së shpejti.

Irani ka pësuar disa sulme sabotazhi të profilit të lartë kohët e fundit, duke përfshirë dy, për të cilat fajësohet Izraeli, kundër objekteve të tij kryesore bërthamore në Natanz.

Sulmi erdhi pak para përvjetorit të dytë të protestave mbarëkombëtare të nëntorit 2019 kundër rritjes së çmimit të benzinës brenda natës. Në atë kohë, çmimet e benzinës u trefishuan, duke ndezur protestat që Amnesty International ka thënë se çuan në vdekjen e më shumë se 300 njerëzve.

Qasja në internet u mbyll gjithashtu në të gjithë vendin për gati një javë gjatë protestave. Disa zona ku protestat po vazhdonin ende përjetuan disa javë ndërprerjesh të internetit. Videot nëpër mediat sociale treguan radhë të gjata në pikat e karburantit që ishin jashtë funksionit.

Disa treguan gjithashtu se monitorët dixhitalë të qytetit ishin hakuar, duke shfaqur mesazhe të tilla si “Khamenei, ku është benzina jonë?” drejtuar liderit suprem të vendit.

Zyrtarët lokalë mohuan se monitoruesit ishin hakuar.  Faqja e lajmeve gjysmë-zyrtare e ISNA publikoi një histori duke thënë se sistemi i shpërndarjes së benzinës dhe monitorët dixhitalë të qytetit ishin hakuar, por më vonë tha se uebfaqja e saj ishte në shënjestër të një sulmi kibernetik dhe hakerët e publikuan historinë.

Top Channel