Reshje të dendura në Spanjë, përmbytje në disa qytete

02/09/2021 03:13

​Shirat e dendur që ranë sot në Spanjën lindore shkaktuan përmbytje në disa qytete. Brenda gjysmë ore, reshjet e shiut që ranë në qytetin Alcanar, rreth 200 kilometra në jug të Barcelonës, shkaktuan një vërshim gjigant balte që u përhap në qytet, sipas imazheve të transmetuara në rrjetet sociale.

Reshje të dendura shiu u regjistruan edhe në rajonin e Madridit dhe në Navarre në veri. Tani për tani, nuk ka raportime për viktima.

Autoritetet lokale u kanë kërkuar banorëve të mos dalin nga shtëpitë. Dy rrugë, si edhe disa linja treni në zonë, janë ndërprerë.

Sipas agjencisë meteorologjike kombëtare (AEMET), Madridi dhe bregdeti i Mesdheut janë në një situatë “rreziku domethënës” për shira dhe stuhi. Situata do të vazhdojë të jetë e paqëndrueshme.

Top Channel