Situata në Afganistan/ Nëna e ushtarit të vrarë shkon te varri i të birit: Të gjitha sakrificat e tua ishin të kota zemër!

19/08/2021 14:40

Nëna e një ushtari britanik të vrarë gjatë luftimeve në Afganistan ka thënë për BBC se ka frikë se vdekja e djalit të saj nuk shërbeu për asgjë.

Djali i Hazel Hunt, Richard, u plagos për vdekje në një shpërthim në provincën Helmand në vitin 2009.

“Unë i vura lulet mbi varrin e tij dhe u ula dhe bisedova me të. I tregova se çfarë po ndodh dhe gjithçka. Unë i thashë se të gjitha sakrificat e tua kanë qenë kot zemër. Dhe më vjen shumë keq për këtë”, tha ajo.

Ajo ishte një nga familjet e shumta të prekura nga lufta afgane, të cilat folën për BBC për zemërimin e tyre nga pushtimi i shpejtë i talebanëve.

Ben Parkinson u plagos rëndë në 2006 kur një minë shpërtheu nën automjetin e tij në Afganistan. Ai i tha BBC -së se tani beson se përpjekjet e forcave britanike në vend kishin “nuk shërbyen për asgjë”.

“Ne nuk kemi ndryshuar asgjë”, tha ai.

FOTO GALERI
3/15

Top Channel