Amerikanët votojnë, ‘fitorja’ e parë e Clinton

08/11/2016 00:00

Hillary Clinton 4, Donald Trump 2, Gary Johnson 1 dhe nënshkrim surprizë; Mitt Romney. Me votat e tetë rezidentëve, të rrethuar nga akoma më shumë reporterë, Dixville Notch e tha fjalën e saj.

Komuniteti i shkëputur i kontesë Coos në New Hampshire, njihet për traditën e votimit në mesnatë ditën e zgjedhjeve presidenciale. Rajoni i harruar në rrugën ndërmjet Maine-it dhe kufirit kanadez, merr jetë në ato pak minuta konflikti demokratik. Ky rit zgjat për më shumë se gjysmë shekulli.

Dita e zgjedhjeve konsiderohet zyrtarisht e nisur dhe gara presidenciale vazhdon të duket tmerrësisht e ngushtë. Beteja për vendet e senatit në Dixville Notch vendos përballë njëra-tjetrës guvernatoren demokrate Maggie Hassan dhe republikanen që kërkon ta ruajë këtë pozicion në dhomen e lartë të Kongresit, Kelly Ayotte.

Votuesit e paktë të kësaj qyteze të vogël e kanë zgjedhur saktë fituesin në tre prej katër garave të fundit. Në vitin 2000 dhe 2004 votuan për George Ë. Bush dhe në 2008-n ia faturuan fitoren Barack Obamës.

“Unë votova për Hillaryn. Të them të drejtën, më duket e keqja më e vogel mes dy ligësive. Jam i vendosur në kahun anti-Trump”, thotë Clayton Smith, banor i Dixville Notch.

Për dy kandidatët dita e fundit përpara mbylljes së fushatës ishte tejet e ngarkuar. Si Clinton, ashtu edhe Trump i përqëndruan përpjekjet e tyre tek shtetet e pavendosura.

Anketat me aktuale tregojnë se Hillary Clinton udhëheq garën në shkallë kombëtare me një diferencë të vogël nga rivali i tij dhe në këtë situatë, rezultatin mund ta përcaktojë pikërisht pjesëmarrja në votime në rreth 12 shtete të lëkundura.

Votimet tani po vazhdojnë në Bregun Lindor dhe rezultatet e para priten mbrëmjen e së martës sipas orës lokale.

Top Channel