Reagimi i Trump: Mund t’i kërkoja të ulej në gjunjë, kur Mitt donte miratimin në 2012-n

03/03/2016 00:00

Përgjigjja e kandidatit republikan për t’u nominuar në Presidencialet e 2016-s në SHBA, Donald Trump, kundrejt deklaratave të ashpra të ish-kandidatit për President, Mitt Romney, që e quajti atë “hipokrit dhe mashtrues”, nuk ka vonuar.

Edhe pse doli krah për krah me guvernatorin e Maine, Paul LePage, teksa ndalonte për fushatë në Portland këtë të enjte, fjalimi i Trumpit u ndërpre disa herë që në fillim prej protestuesve. Megjithatë, Trump nuk vonoi të kthente vëmendjen te tema e ditës: fjalimi i Romneyt. Një fjalim në të cilin, dy herë kandidati presidencial tha se “teatri i gradës së tretë” i Trumpit nuk vlen për Presidencën amerikane.

Trump e kritikoi ashpër mbështetësin e dikurshëm të tij, i cili – sipas manjatit të pasurive të paluajtshme, – i lutej dikur për të marrë miratimin e miliarderit.

“Kur më kërkoi miratimin, mund t’i kisha thënë ‘Mitt, ulu në gjunjë’ dhe padyshim që do ta kishte bërë menjëherë”, tha Trump. Më tej ai shtoi: “Mitt është një kandidat i dështuar. Ai dështoi dhe dështoi tmerrshëm madje”.

Megjithatë, Mitt Romney është një “artist asfiksues”, sipas Trump. “Ajo ishte një garë dhe unë duhej t’i thosha popullit se gara duhej fituar”.

Romney, nga ana e tij tha se, nëse Trumpi do të fliste me të njëjtin ton dhe me të njëjtën përmbajtje si tani, edhe në vitin 2012, ish-kandidati për president nuk do ta kishte pranuar kurrë miratimin e manjatit.

Edhe në fund të fjalimit, Trump iu rikthye asaj që e quajti si “kthesë” e Romneyt kundër tij.

“Askush nuk mund të ishte më i rrezikshëm sesa unë, në nxjerrjen e artistit asfiksues jashtë kandidimit”, tha miliarderi, duke ia faturuar vetes së tij meritat e mbajtjes së Romneyt jashtë garës presidenciale të 2016-s, për nominimin republikan.

Top Channel