Një orë mësimi në klasën e Inxhinierisë Tekstil-Modë

05/04/2012 19:40

Në një tavolinë të madhe pune janë hedhur të gjitha mjetet e para për të realizuar një veshje. Nis me laps e me letër një orë mësimi për ata studentë që kanë pasion stilimin.

Pedagoge Mira Shehi u mëson studentëve pikënisjen për realizimin e një koleksioni veshjesh. Ajo thotë se frymëzimi për të krijuar vjen nga gjithçka që na kap syri: një stil mode i vjetër, një fustan i nënës në dollap, një veshje me motive kombëtare apo një peisazh i natyrës. Zonja Shehi i shpjegon studentëve se koleksioni ndërtohet mbi bazën e një teme të caktuar.

“Me veshjet e studentëve ne organizojmë çdo vit Ditën e Modës dhe i përballim ata me punët e tyre. Stilimi, prerja dhe qepja bëhet vetë nga studentët”, shprehet Mira Shehi.

Një nga studentet është e specializuar vetëm për realizimin e kallëpeve.

Pedagoge Mira Shehi thotë se studentët e Inxhinierisë Tekstil-Modë mësojnë materialet, si duhet të qepen e bashkohen më njëra-tjetrën dhe si duhet të qëndrojnë kuadratet.

Gjithçka që ata kanë mësuar në vitet e shkollës do e paraqesin në një sfilatë që do të realizohet në muajin shtator.

Top Channel

Top News – Mbyllen aplikimet për hetues/ 536 persona aplikuan për të qenë pjesë e BKH
Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma