Shfaqja e rrallë në qiejtë e Skocisë

04/03/2012 14:10

Qiejt e Skocisë u bënë protagonistë të një shfaqje me të vërtetë të rrallë mbrëmjen e së shtunës, kur një meteor u pa qartë nga mijëra persona.

Një top i zjarrtë përflaku të gjithë qiellin rreth orës 21:40 të së shtunës, ndërsa më të shpejtët arritën të drejtonin celularët apo aparatet e tyre fotografikë drejt qiellit, duke kapur pamjet e spektaklit të rrallë.

Meteori, u pa qartësisht në Anglinë Veriore dhe në Skoci, ku disa qindra telefonata përmbytën centralet e policisë.

Ndonëse trupi qiellor nuk është identifikuar ende nga astronomët, besohet se ai është një prej mijëra fragmenteve hapësinorë që qarkullojnë midis Marsit dhe Jupiterit. Është i njohur fakti se vazhdimisht, këto fragmente qiellore shkëputen nga trajektorja e tyre e zakonshme dhe digjen në atmosferën e Tokës.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel