Ndizen dritat e pemës së Krishtlindjeve

01/12/2011 00:00

Në Shtetet e Bashkuara, nuk është shpejt për t’i uruar mirëseardhjen frymës së festave të fundvitit.

Gjysmë milion amerikane e ndoqen nepermjet televizorit ceremonine tradicionale te ndezjes se dritave te pemes se Krishtlindjeve ne qendren ‘Rockfeller’. Butonin e shtypi kryetari i bashkise se New York-ut, Michael Bloomberg.

Bredhi 75-vjecar, i larte 22 metra e gjysmë ishte dhurate e familjes Keller dhe vjen nga nje qyteze e vogel e Pensilvanise. Tete kilometra fije elektrike jane dashur per ta mbuluar pemen me 30.000 llambushka shumengjyreshe, ndersa majen e saj e zbukuronte nje yll i formuar me kristale Swarovski. Disa nga te pranishmit u ngriten te kercenin gjate ceremonise nen tingujt e kengeve te Neil Diamond dhe Cee lo Green. Michael Bublè interpretoi “I’ll be home for Christmas”, ndersa nje video e regjistruar me heret percolli performancat e Justin Bieber dhe Tony Bennett.

Pema e pare e Krishtlindjeve ne qendren ‘Rockfeller’ eshte ngritur ne 1931-shin dhe dy vjet me pare, u zhvillua e para ceremoni e ndezjes se dritave. Gjithmone ashtu sic e kerkon tradita, dritat jane ndezur edhe ne Shtepine e Bardhe. Zonja e pare Michelle Obama priti atje nje grup familjaresh te ushtareve, te paret qe kane mundur te admirojne zbukurimet per festat e ketij fundviti. Sa per bredhin ne qendren ‘Rockfeller’, vizitoret do te mund ta admirojne deri ne daten 7 janar te 2012-tes.

Top Channel