Pakistan, raketa godet strehën e militantëve

14/09/2010 09:35

Të paktën shtatë militantë u vranë kur raketat e qëlluara nga një avion amerikan pa pilot goditën një shtëpi në veri-perëndim të Pakistanit.

Raketa goditi një strehë të militantëve në rajonin e Shaualit, në Uaziristanin Verior, pranë kufirit me Afganistanin.

Zona në fjalë, që konsiderohet si një fortesë e talebanëve dhe Al Kaedës, është goditur vazhdimisht nga sulme të tilla.

Sulmet kanë vrarë mbi 700 persona që nga janari i vitit 2009, si dhe kanë rritur ndjenjën anti-amerikane në Pakistan.

Publikisht Pakistani i ka kundërshtuar sulmet e tilla, por analistët besojnë se autoritetet i mbështesin ato në mënyrë private.

Ushtria amerikane nuk i konfirmon sulmet me avionë të tipit dronë, por analistët vlerësojnë se ajo është e vetmja që zotëron një teknologji të tillë.

Top Channel