Venezuelë, fletëarrest pronarit të televizionit

12/06/2010 11:25

Autoritetet venezueliane kanë lëshuar një urdhërarrest ndaj pronarit të një televizioni privat, kritik ndaj presidentit Hugo Chavez.

Prokurorët akuzojnë Guillermo Zuloaga, i cili zotëron kanalin televiziv Globovision, për parregulllësi në biznesin e tij.

Mbështetësit e Zuloaga deklarojnë se urdhërarresti ka si qëllim t’i mbyllë gojën, por nga ana e saj qeveria thekson se ka respektuar të tëra rregullat.

Grupet e ndryshme të opozitës në Venezuelë akuzojnë presidentin Chavez se po përpiqet të kontrollojë mediat.

Korrespondenti i BBC në Karakas thotë se anëtarët e shërbimeve sekrete janë vënë në kërkim të Zuloaga, një biznesmen milioner që është dhe një nga opozitarët më të lartë të figurave zyrtare në Venezuelë.

Top Channel