Somali, lirohet anija me ekuipazh korean

16/03/2010 14:00

Piratet somaleze kane liruar nje anije me materiale kimike bashke me ekuipazhin e saj te perbere nga 28 shtetas koreano-veriore.

Anija ne fjale, e quajtur “MV Theresa VIII” ishte rrembyer qe ne nentor ne brigjet somaleze dhe per lirimin e saj u pagua nje shperblim prej 3.5 milione dollaresh.

Piratet somaleze e kane bere zonen detare ne Bririn e Afrikes dhe ate te Gjirit te Adenit si me te rrezikshmet ne bote.

Pengmarrjet e anijeve te ndryshme nuk jane ndalur pavaresisht se ne keto zona jane vendosur edhe lufteanije nderkombetare.

Top Channel