Iran, Shirin Ebadi kunder Siemens e Nokia

16/03/2010 21:40

Shirin Ebadi, avokatja iraniane qe ne 2003-shin fitoi cmimin Nobel per paqen, ka akuzuar Siemens dhe Nokian se ka mbeshtetur regjimin e Teheranit ne shtypjen dhe censurimin e popullit.

Deklaratat e saj, Ebadi i ka bere ne radion “France Culture”.

“I kane dhene shtetit iranian disa programe informatike qe te japin mundesine te pergjosh biseda telefonike ne celular dhe shkembimin e sms-ve”, eshte shprehur Ebadi.

Top Channel