Nderron jete regjisori Ibrahim Muco

05/01/2010 20:20

Eshte ndare nga jeta nje nate me pare regjisori Ibrahim Muca ne moshen 65 vjecare, pas nje arresti kardiak.

Ne karrieren e tij te gjate artistike, ai ka drejtuar nje mori filmash shqiptare, qe kane kene lene gjurme ne kinematografine vendase. Nder ta jane, “Toke e pergjakur”, “Nusja dhe shteterrethimi”, “Dimri i fundit”, “Liri a vdekje”, prodhuar ne vitet ‘70 ne bashkepunim me regjisorin Kristaq Mitro.

Ne vitet ’80, regjisori Mucaj ka vazhduar te beje filma te tjere me Mitron si, “Njeriu i mire”, “Apasionata”, “Duaje emrin tend” dhe “Telefoni i nje mengjesi”. Ne vitin 2000, ai ka realizuar edhe dokumentarin “Deshperimisht”.

Por karreira e tij e gjate, perfshin edhe skenarin e filmit “Ne prag te lirise”, se bashku me bashkepunuesin e tij te ngushte Kristaq Mitro. Ibrahim Mucaj u lind ne 8 dhejtor te 1944-es ne Vlore. Humbja e tij eshte edhe humbje per kinematografine shqiptare.

Top Channel