Moore: Obama rrezikon Vietnamin e tij

02/12/2009 21:35

“Ndihem keq per Obamen dhe akoma me keq per ata qe do te shkojne te vdesin. Te ndryshoje ide ose ndryshe Afganistani do te jete Vietnami i tij”.

 Ne kete menyre Michael Moore ka kundershtuar vendimin e presidentit amerikan per dergimin e trupave shtese ne Afganistan.

Kineasti e cileson si cmenduri strategjine e ndryshuar:

“Shume amerikane tani pyesin veten se perse jemi atje dhe cojme te vdesin te rinj te tjere. Obama eshte shprehur se jemi sulmuar nga Afganistani. Nuk mendoj se eshte keshtu: 15 nga 19 atentatoret e 11 shtatorit ishin saudite, asnje afgan. Obama ka nje zemer te mire, por duke degjuar gjeneralet dhe keshilltaret po ben gabim”, theksoi Moore.

Top Channel