Kreu i ri i ANEB merr detyren

01/12/2009 12:55

Shefi i ri i Agjencise Nderkombetare per Energjine Berthamore mori sot zyrtarisht detyren, ne nje kohe negociatash “te stuhishme” mes Perendimit dhe Iranit per ceshtjen berthamore.

62-vjecari japonez Yukiya Amano mberriti sot per here te pare ne zyren e ANEB, ne Vjene. Ai zevendeson ne kete detyre diplomatin egjiptian Mohamed El Baradei, i cili u terhoq diten e hene pas 12 vitesh pune.

Javen e kaluar Irani njoftoi se do te ndertoje 10 impiante te reja berthamore, gje qe acaroi se tepermi fuqite perendimore.

“Situata brenda agjencise eshte nje stuhi e vertete. Kemi perpara shume ceshtje te veshtira dhe sfida, por une do te jap maksimumin tim”, ka deklaruar Amano.

Javen e kaluar ANEB miratoi nje rezolute kunder Iranit per shkak te programit te tij berthamor, te cilin agjencia e OKB-se po e heton prej 7 vitesh.

Top Channel