Afganistan, kthehen ne shtepi policet kroate

18/09/2009 19:05

Kater pjesetare te policise ushtarake kroate, te cilet ndodhen me mision ne Afganistan, jane derguar ne shtepi pasi kane refuzuar te punojne me pajisjet jo te duhura.

Lajmin e bejne te ditur mediat kroate, sipas te cilave shefi i Shtabit te Pergjithshem te ushtrise se Kroacise, Josip Lucic ka urdheruar qe ne fillim te shtatorit qe kater policet te kthehen ne shtepi pasi kishin refuzuar detyren, duke thene se nuk kane armatimin dhe pajisjet e duhura per te vepruar.

Rreth 290 ushtare kroate ndodhen ne Afganistan ne kuader te forcave nderkombetare ISAF.

Top Channel