Libia, tjeter skandal i qeverise britanike

12/09/2009 11:55

Ushtaraket me te pergatitur te ushtrise britanike jane duke stervitur ushtrine libiane per luften kunder terrorizmit.

Sipas “Daily Telegraph”, nje kontigjent prej 4-14 personash te forcave speciale te aviacionit kane stervitur ushtaret e Moammar al-Gadhafi gjate gjashte muajve te shkuar.

Nese nje gje e tille vertetohet, behet fjale per skandalin me te fundit te marredhenieve te Britanise me Libine, nje vend qe ka furnizuar dhe stervitur terroriste ne te gjithe boten.

Kohet e fundit Britania ka refuzuar te ndihmoje familjet britanike qe kerkojne demshperblim nga Libia per rolin e saj ne mbeshtetjen e terroristeve irlandeze me tonelata eksplozive te cilesise se larte ne 1980-n.

Autoritetet britanike nuk kane pranuar te komentojne lajmin e “Daily Telegraph”.

Top Channel