Konflikti Izrael-Liban, OKB: Ndal provokimeve

12/09/2009 02:45

Organizata e Kombeve te Bashkuara i ka bere thirrje Izraelit dhe Libanit te ruajne gjaftohtesine dhe te ndalin provokimet kufitare mes tyre.

Pak dite me pare nje rakete e leshuar nga territori jugor i Libanit ka rene ne afersi te nje zone te banuar ne Izrael, fatmiresisht pa shkaktuar viktima.

Pas kesaj ngjarjeje shefi i OKB-se Ban Ki Mun ka leshuar nje deklarate ku denohej sulmi dhe sqarohej se OKB ka nisur hetimet ne lidhje me ngjarjen ne bashkepunim te ngushte me forcat ushtarake dhe hetimore libaneze.

Nderkohe qe sitata mes dy shteteve mbetet e tensionuar pas kunderpergjigjes se Izraelit i cili ka qelluar me artileri te rende tokesore disa pika ne territorin libanez ku dyshohej se mund te ishte nisur raketa qe ra ne Galilene perendimore.

Top Channel