Britani, lirohet terroristi i Lokerbise

20/08/2009 14:30

Ish agjenti libian Abdelbaset al-Megrai, i ciliesuar fajtor per tragjedine e Lokerbise eshte liruar nga burgu.

Ai ishte i vetmi i denuar per aktin terrorist ne te cilin humben jeten 270 persona ne vitin 1988 dhe tashme mund te rikthehet ne vendin e tij te lindjes per shkak te semundjes se kancerit qe e ka prekur.

Lajmin e beri te ditur ministri i Drejtesise se Skocise, Kenny Mac Askill. Abdelbaset al-Megrai u denua me burgim te perjetshem pasi rezultoi fajtor dhe lirimi i tij ka ngjallur polemika te medha ne Britani.

Top Channel