Afganistan, gjermanet sulmojne me pancera

22/07/2009 12:25

Per here te pare qe prej dislokimit ne Afganistan, trupat gjermane kane vendosur te perdorin tanket Pancer.

Mjetet e renda luftarake bashke me qindra ushtare kane nisur ofensiven me te madhe ne veri te vendit ku jane vendosur grupe te guerrilasve talebane. Per here te pare ne luftime po marrin pjese edhe forcat ajrore te cilat bombardojne zonen nga ajri dhe sigurojne rrugen per trupat nga toka.

Ministria gjermane e Mbrojtjes ka konfirmuar kete lajm, duke mos dhene asnje detaj tjeter per operacionin.  

Top Channel