Somali, piratet lirojne anijen per 100 mije dollare

20/04/2009 11:35

Piratet somaleze liruan sot anijen tregtare libaneze me flamurin e Togos, qe kishin rrembyer javen e kaluar.

Anija e rrembyer ne afersi te Mogadishos, transportonte 5 mije tone mallra ushqimore nga programi humanitar i Kombeve te Bashkuara.

Sipas nje burimi per agjencine Reuters, per lirimin e anijes u paguan 100 mije dollare. Piratet somaleze po mbajne peng te pakten edhe 19 anije dhe mbi 300 marinare, ne kembim te parave.

Dy dite me pare ushtaret daneze luran 20 pengje nga Jemeni.

Top Channel